Baňkování
Už před několika tisíci lety používali staří Číňané i Řekové k léčení baňky z bambusu, dřeva, ze zvířecích rohů či různých slitin. V současnosti baňkování prožívá velkou renesanci, pomáhá totiž při bolestech zad a prokrvuje ztuhlé svaly. Jedná se o starodávnou léčebnou metodu, která postupem času zakotvila v Tradiční čínské medicíně, baňkování se dokonce praktikovalo dříve, než se zrodila akupunktura. Při baňkování se používají speciální skleněné, gumové či silikonové baňky (staří Číňané ovšem používali spíše baňky ze zvířecích rohů, bambusu a různých kovů), které se díky podtlaku přichytávají na bolavá místa. Baňkování je staré více než 5 tisíc let a píše se o něm také například v jednom z nejstarších lékařských spisů, kterým je Ebersův papyrus datovaný do roku 1550 před naším letopočtem.
Masáž baňkami (odborně nazývaná vakuoterapie) pomáhá proti bolestem zad a páteře, uvolňuje ztuhlé svaly, zlepšuje krevní oběh, odstraňuje zažívací potíže, působí velmi účinně proti celulitidě, používá se i na pročištění krve, zlepšení krevního oběhu, reguluje funkce autonomního nervového systému, stimuluje vnitřní orgány a při dlouhodobém opakování odstraňuje chronické bolesti. Uvádí se také, že baňkování má příznivý vliv na detoxikaci organismu a pozitivně působí také při akutních potížích jako je nachlazení či migrény. Všechny tyto pozitivní účinky jsou postaveny na skutečnosti, že procedura dokáže velmi intenzivně prokrvit masírovanou tkáň.
Baňka se musí na postižené místo přisát, a to díky tomu, že ve skleněné nádobce je vytvořeno vakuum. To vznikne, pokud masér či léčitel přiloží k hrdlu baňky hořící smotek nebo svíčku. Rozhodně se však nebojte, že vám baňkování popálí kůži – okraje baněk zůstanou příjemně chladné. Aby došlo k onomu intenzivnímu prokrvení masírovaného místa, je nutné nechat baňky přichycené zhruba 5 - 20 minut. V průběhu této doby byste měli cítit, jak se svalstvo prokrvuje a postupně uvolňuje. Předem však musíte počítat s tím, že tato metoda má za následek malé modřiny, které jsou ale žádoucí.
Typy baňkování:
- Slabé tonizační baňkování – u tohoto typu by nemělo dojít k bolesti, je vhodné pro starší osoby a děti
- Střední baňkování – sání je silnější, po aplikaci se mohou objevit modřiny, baňky se nechávají působit nejčastěji 15 minut
- Bleskové baňkování – aplikace se provádí krátce (asi 1 minutu), jedná se o slabé až střední baňkování
- Masážní baňkování – při této metodě se baňka nenechává přisát na kůži příliš silně, částečně přisátou baňkou se pak provádí dlouhé tahy
Baňkování není vhodné:
- pro lidi s onemocněním krve – trombóza, srážlivost, hemofilie
- na otevřené či hnisající rány
- na křečové žíly, gangrény či na kůži spálenou od slunce
- pro lidi s poruchami srdečního rytmu
- pro těhotné ženy
- pro hodně vyčerpané osoby