Get Adobe Flash player

Tradiční Čínská Medicína

Tradiční čínská medicína (TCM) je jednou z vůbec nejstarších léčebných metod na světě. Používá se již více než 5000 let, její tradice má počátek ve starověké Číně a v současnosti se z ní stala celosvětově nejpoužívanější metoda alternativní medicíny. Všichni jistě znají např. akupunkturu, základem TCM je však hlavně precizní diagnostika a jedním z nejpoužívanější nástrojů léčby jsou tradiční bylinné směsy. Jejich užívání je relativně bezbečné a nemá zásadní vedlejší účinky.

Není nutné stavět proti sobě alternativní metody jako je TCM a současnou medicínu, každá metoda je vhodná pro jiné situace a obtíže. Naše západní medicína je velmi pokročilá a technologicky nejlépe vybavená, zaměřuje se však většinou na akutní stavy (akutní nachlazení a záněty, akutní bolesti, zranění a závažná onemocnění). Tradiční čínská medicína však může být vhodným doplňkem a alternativou např. pro chronické (dlouhodobé) stavy, které se moderní medicíně dlouhodobě nedaří řešit, např. alergie, chronické bolesti, autoimunitní nemoci nebo psychosomatická onemocnění atd. V současnosti zdravotníci prosazují trend komplexní péče přizpůsobené potřebám konkrétního jedince (tedy perosnifikchace - přispůsobení se jednotlivci) a třeba i tzv. komplementární (doplňková) medicína nebo integrativní onkologie se snaží spojenými silami moderní medicíny a tradičních procedur dosáhnout vyléčení bez ohledu na původ používaných postupů. Ideálním cílem je pak dosažení vnitřní rovnováhy (neboli homeostázy) organismu a směřování k vyřešení problému pacienta, ne pouze potlačování příznaků.

ZÁKLADNÍ CHARAKTERISKTIKA TCM

Jedná se o léčbu na základě detailní diferenciální diagnostiky, tj. postupu k určování aktuálního stavu fungování organismu a určování příčin onemocnění. 

Zdravý člověk, jako celek a jednotlivé orgány, jako jeho části, se navenek projevují určitými příznaky. Při onemocnění jsou některé z nich atypické a signalizují nerovnováhu nebo chorobu. Detailní diagnostika umožňuje nalézt základní příčinu disharmonie a poté ji i cíleně léčit.

Praktik získává základní informace pomocí čtyř metod: zrakem, sluchem, dotazováním, palpací pulzu.

Získaný soubor informací dále analyzuje a zatřiďuje do celého komplexu vztahů v rámci organismu i v souladu organismu a přírodního prostředí.

METODY LÉČBY V TCM

Podle výsledků diagnostiky navrhuje praktik TČM nejvhodnější terapii pro klienta, případně kombinaci těchto metod.

•    Fytoterapie - bylinná léčba
•    Baňkování
•    Moxování
•    Akupunkturní stimulace
•    Dietetika (úprava jídelníčku)
•    Tuina masáž
•    Qigong (cvičení)

 

JAK U NÁŠ PROBÍHÁ DIAGNOSTIKA DLE TCM

Při první návštěvě si vyplníte formulář, který pak předložíte v ordinaci. Vhodné je hodinu před diagnostikou nepít zabarvené nápoje jako je čaj či káva a nejíst. Pohovor včetně doplňkové terapie (baňky, moxa, různá doporučení) trvá celkem 45 minut. Na závěr vám bude doporučena vhodná bylinná léčba (fytoterapie) a další léčebné postupy. 

Vstupní konzultace TČM dle jazyka a tepu stojí 700,- Kč za 45 minut. Její součástí je diagnostika podle jazyka a tepu + baňkování. Další návštěva stojí 500,- Kč (kontrolní diagnostika + baňkování), konzultace bylinné léčby (cca 15 minut) je za 200,- Kč. 


NÁŠ ODBORNÝ GARANT TCM - pan HUODATČM

Pochází z Pekingu, kde studoval akupunkturu, moxování, tuina masáž a další techniky Tradiční čínské medicíny. Pekingskou univerzitu TCM absolvoval v roce 2007 a poté pracoval v pekingských nemocnicích Kuan Jie a Cheng Jian. Od roku 2010 úspěšně praktikuje Tradiční čínskou medicínu v České republice, hlavní pracoviště má v Praze, externě spolupracuje s naším Centrem preventivní péče a je lektorem našich specialistů. Praxi a konzultace TCM v našem studiu provádí v současnosti mimo jiné spolupracovník pana HUODY pan Michal Ďuro (životopis naleznete ZDE).

cinske-bylinky


Čínské bylinky zakoupíte na adrese Centra preventivní péče a objednat se můžete na tel. 774853553 nebo přes KONTAKTNÍ FORMULÁŘ  (níže).

Napište nám:

CAPTCHA
Otázka pro ověření
6 + 10 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

facebook

Přístrojové lymfodrenáže na přístroji Ballancer