Get Adobe Flash player

BMI a WHR - index tělesné hmotnosti a poměr obvodu pasu a boků

BMI index (index tělesné hmotnosti)

Index tělesné hmotnosti, obvykle označovaný zkratkou BMI (z anglického body mass index) je číslo používané jako indikátor podváhy, normální tělesné hmotnosti, nadváhy a obezity, umožňující statistické porovnávání tělesné hmotnosti lidí s různou výškou. Index se spočítá vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky.
WHR (poměr obvodu pasu a boků)

Tento index je znám jako WHR (Waist Hip Ratio). Používá se jako ukazatel distribuce tuku v těle.

Provedení:

Měření se provádí podle stejných pravidel jako při určování velikosti oděvu – na bocích v místech největších hodnot a kolem pasu v místech nad trny kosti kyčelní. Obvody měříme krejčovským metrem s přesností na 0,5 cm.

Výpočet poměru :

WHR = obvod pasu ( cm ) / obvod boků ( cm )

Rozlišují se dva typy:

1. Mužský ( androidní, jablkový, centrální ) - tuk se ukládá v břišní oblasti, typ je zdravotně méně příznivý než ženský.

2. Ženský ( gynoidní, hruškovitý, periferní ) - tuk se ukládá v oblasti hýždí a stehen.

 

Typy distribuce tuku podle indexu WHR

Typ postavy „hruška“ – periferní typ postavy:

Méně než 0,75 pro ženy

Méně než 0,85 pro muže

U tohoto typu postavy se hromadí tuk především na bocích a na zadku. Obvod pasu je nepoměrně menší než obvod boků. Tento tvar postavy je z velké míry podmíněn geneticky. V takovém případě je pak snaha o zhubnutí v oblasti boků, zadku a hýždí poměrně náročná a vyžaduje vyvážený jídelníček a vhodné cvičení, nejvhodnější terapie je lymfodrenáž.


Vyrovnaný typ postavy:

0,75 – 0,80 pro ženy

0,85 – 0,90 pro muže

Tento typ postavy bývá zpravidla označován jako ideální, tuk se na těle ukládá rovnoměrně. Pozor ale na to že WHR nijak nehodnotí množství tělesného tuku. Stejný WHR index může mít jak štíhlý člověk, tak i ten kdo má větší obvod pasu i boků – hodnotí se pouze vzájemný poměr.


Centrální typ postavy:

0,8 – 0,85 pro ženy

0,9 – 0,95 pro muže

U tohoto typu se se na břiše hromadí o něco vice tuku než by bylo ideální, obvod pasu je sice stále menší než obvod boků, ale zdravotní riziko se již zvyšuje.


Typ postavy “jablko” – rizikový typ:

Více než 0,85 pro ženy

Více než 0,95 pro muže

Tento typ postavy patří do nejrizikovější skupiny. Znamená to, že se vám na břiše hromadí příliš velké množství tuku. Mezi hlavní důvody tohoto tvaru postavy patří zpravidla špatná životospráva.

Napište nám:

CAPTCHA
Otázka pro ověření
3 + 8 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

facebook

Přístrojové lymfodrenáže na přístroji Ballancer