Cholesterol
Každá živočišná buňka obsahuje cholesterol, ten je důležitý v některých buněčných procesech a proto jej játra produkují v potřebném množství. Stravou již tedy v podstatě není potřeba žádný další cholesterol dodávat. Cholesterol a tuky putují tělem v proteinových balíčcích, nazývaných lipoproteiny. Lipoproteiny o nízké hustotě (LDL) přenášejí cholesterol artériemi do ostatních orgánů v těle. LDL svůj náklad vykládají přes vnitřní stěny tepen. Tento proces má občas za následek nahromadění dodávek na jednom místě na stěně tepny. Průchod tepnou se ztenčuje a znemožňuje volný průtok krve. To je arteroskleróza. V případě, že je průtok krve omezen do srdce, může nastat srdeční záchvat. Pokud se zastaví tok krve do mozku, může dojít k mrtvici. Protože LDL má podíl na procesu arterosklerózy, říká se mu také „špatný cholesterol“. Čím vyšší je hladina LDL, tím vyšší je riziko srdečních problémů.
„Dobrý cholesterol“ se nachází v lipoproteinech s vysokou hustotou (HDL) ty cholesterol přenášejí opačným směrem – směrem k játrům, která jej skladují. Lidé, kteří cvičí, nekouří a udržují si svou ideální hmotnost mají vyšší hladiny HDL. Protože však většina cholesterolu je ve formě LDL „vysoká hladina cholesterolu“ znamená vysokou hladinu LDL. Hladina cholesterolu v krvi je ovlivněna řadou faktorů, ale i lidé s dědičnou tendencí k srdečním chorobám mohou svou hladinu cholesterolu v krvi ovlivňovat. Je to velmi důležité, protože každé snížení cholesterolu v krvi o jedno procento sníží riziko infarktu o procenta dvě.
Způsoby jak snížit hladinu cholesterolu v krvi
Zásadní je snížení příjmu tuků, zejména nasycených. Nasycené tuky zvyšují hladinu cholesterolu a je proto nutné se jim vyhnout. Nasycené tuky jsou ty, které za pokojové teploty udržují pevné skupenství. Nacházejí se zejména v potravinách živočišného původu a několika rostlinných olejích jako je olej palmový a kokosový, čokoláda a hydrogenované (ztužené) oleje.
Cholesterol přijímaný potravou zvyšuje hladinu LDL (špatného cholesterolu). Je obsažen zejména v mase, rybách, drůbeži, mléčných výrobcích a vejcích. Nestačí omezit příjem tučného masa, cholesterol se totiž nachází i ve svalové (libové) části. Mnoho lidí překvapuje, že kuřecí maso obsahuje stejné množství cholesterolu jako hovězí. Také mnoho mořských živočichů (mušle) obsahuje velmi vysoká množství cholesterolu. Jak vyplývá z předchozího, nejlepší cesta k tomu jak udržet nízký příjem nasycených tuků a úplně omezit příjem cholesterolu je navýšit podíl jídel založených na rostlinné stravě – obilninách, luštěninách, zelenině a ovoci.
Rozpustná vláknina napomáhá zpomalit vstřebávání některých složek potravy – mimo jiné i cholesterolu, také snižuje množství cholesterolu produkovaného játry. Nejlepšími zdroji rozpustné vlákniny jsou oves, ječmen, fazole a některé ovoce a zelenina. Také je možné doplnit denní dávku vlákniny konzumací přírodního doplňku stravy (tzv. psyllium).
Snížení hmotnosti napomůže zvýšení hladin HDL („dobrého cholesterolu“). Nadváha ovlivňuje riziko onemocnění srdeční chorobou. Lidé, kteří mají zvýšenou hladinu cholesterolu by měli váhu snížit nízkotučnou dietou a aerobním cvičením. Také se doporučuje jíst více malých jídel, ale častěji. Lidé, kteří jí během dne častěji mají nižší hladiny cholesterolu. Rizikový je také stres. Ten způsobuje zvýšení hladiny adrenalinu, který způsobuje zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Relaxační techniky jako je například strečink, hluboké dýchání či meditace mohou pomoci k snížení hladiny cholesterolu.
Aerobní cvičení zvyšuje hladiny HDL cholesterolu a může také snížit hladiny cholesterolu LDL. Cvičení také příznivě působí na srdce – posiluje srdeční sval, napomáhá snížení tělesné hmotnosti a snižuje krevní tlak. Podílí se rovněž na snížení stresu. Nemusí být nijak zvlášť intenzivní – stačí půlhodinová procházka denně. Samozřejmostí je také nekouřit - tabák ničí srdce stejně jako plíce.