Get Adobe Flash player

Pitný režim

Pokud si chce člověk udržet stálé zdraví a dobrou kondici, měl by udržovat v rovnováze mnoho různých faktorů. Jednou z nejdůležitějších a zároveň nejzanedbávanějších zásad vyrovnaného stavu je pitný režim, resp. jeho pravidla. Pitný režim je velmi individuální a závisí na mnoha faktorech. Kromě výšky, tělesné hmotnosti, krevního tlaku nebo stavu ledvin záleží také na dalších okolnostech, jako je například fyzická námaha nebo roční doba a tedy vnější teplota.

Existuje základní obecný vzorec pro výpočet pitného režimu (na den):

váha (v kg) x 0,035 = denní potřeba tekutin (v litrech)

+ za každých 10 kg nadváhy si připočtěte 0,25 litru

+ za jeden šálek kávy si připočtěte 0,3 litru

Z toho je patrné, že spotřeba tekutin může být velmi rozdílná, hlavně podle celkové hmotnosti jedince.

Větším problémem však obecně bývá nízký příjem tekutin. Prakticky každý by měl za den vypít minimálně dva litry vody, minerálek nebo čaje (nevhodné jsou zejména cukrem slazené limonády).

Existuje samozřejmě také riziko při zvýšené konzumaci tekutin, ohroženy mohou být hlavně ledviny, to se však týká hlavně krátkodobé konzumace většího množství vody. Uvádí se, že by se nemělo pít více než litr vody za hodinu, vhodné je tedy rozložit konzumaci nápojů co nejplynuleji do celého dne.

Ideální je například každou hodinu pít preventivně 2 dcl vody po celý den (nebo se tomuto režimu alespoň přiblížit), při zvýšené zátěži a vnější teplotě pak zvýšit hodinovou normu až na 5 dcl.

Je velmi ošidné spoléhat se na pocit žízně, jak to mnozí lidé podvědomě dělají. Hlavně s narůstajícím věkem a při nemoci nás tento pocit neinformuje zcela objektivně. Mnohem přesnějším laickým ukazatelem je kvalita moči. Ta by měla být v ideálním případě podobná čisté vodě. Pokud je zabarvená, hustá, je jí málo a zapáchá, znamená to, že máte tekutin nedostatek. Říká se, že kdyby starší lidé každou hodinu vypili sklenici vody, ušetří naše zdravotnictví polovinu nákladů a zabrání se také mnoha zbytečným banálním předčasným úmrtím. Možná je to přehnané, ale faktem je, že voda tvoří až 50 – 60 % hmotnosti lidského těla…


Pitný režim a lymfatický systém

Fungující lymfatický systém je podmínkou celkového zdraví a přímo ovlivňuje zejména imunitní systém. Bez dobře fungujícího lymfatického systému se člověk cítí unavený, organismus zaplavují toxiny a metabolity, zpomaluje se regenerace svalů a také nelze efektivně hubnout. 

Kvalita a konzistence lymfy je na pitném režimu přímo závislá. Je logické, že hustá lymfa pomaleji cirkuluje a lymfatický systém bez přísunu tekutin pracuje hůře.  Např. při lymfodrenážích patří – vedle dodržování směru masáže směrem do středu těla a otevírání (uvolňování) lymfatických uzlin před procedurou – pravidla pitného režimu k nejdůležitějším zásadám. Konkrétně hodinu před a dvě hodiny po lymfodrenáži by měl zákazník vypít minimálně půl litru vody.

Zvýšený příjem tekutin by měl dodržovat také několik desítek hodin po této proceduře, protože aktivizace lymfatického systému po lymfodrenáži přetrvává až 48 hodin a účinek je stále intenzivní, například i při následném spánku. 

facebook

Přístrojové lymfodrenáže na přístroji Ballancer