Get Adobe Flash player

Tejpování

Tejpování neboli taping, je metoda vyplývající z poznatků kineziologie (vědy o pohybovém ústrojí člověka). Touto metodou fyzioterapie lze ovlivnit svaly, existují také korekční techniky k ovlivnění vazů, šlach či fascií a lymfatického systému (specifická forma tejpování ovlivňující lymfatický systém a otoky se nazývá lymfotaping). Tejpování lze využít i pro korekci jizev a také pro úlevu od bolesti. Tato metoda je vhodná pro všechny a nemá veldlejší účinky! 

Tejpy jsou náplasťové zpevňující fixace (z anglického tape = páska, taping = páskování, ovinutí, zpevnění páskou). 

Tejpování je metoda, při které se pomocí náplasťových pruhů zajišťuje stabilita kloubních spojení. Cílem této metody je prevence poškození kloubních spojení nebo minimalizace bolestí a otoků již poraněných kloubů během pohybové aktivity. Můžeme říci, že zpevnění kloubů tejpingem předchází vzniku poranění při zvýšené zátěži. Metodou tejpingu vytvoříme krajní meze a definujeme tak možný rozsah pohybu. Pro náplasťové zpevňující fixace se používají speciální neelastické a elastické náplasťové pruhy. Metoda je tedy do určité míry přechodem mezi elastickou obvazovou bandáží, pevnou ortézou a sádrovou fixací. Výhodou náplasťových pásků je také například neomezení nošení sportovní obuvi na rozdíl od ortéz. 

Elastické pásky se používají k podpoře svalů, šlach (tzv. kontraktilních tkání) a pro techniky zpevnění. Je tak umožněno fyziologické roztažení a smrštění tkání při pohybu. 

Neelastické pásky vytvářejí a zajišťují stabilitu kloubů a minimalizují tak nežádoucí pohyby. Dále se pak používají ke zpevnění a pevnému zajištění, tzv. ukotvení konců neelastických pásek. 

(více fotek tapingu a lymfotapingu naleznete v naší galerii)

Taping

Napište nám:

CAPTCHA
Otázka pro ověření
1 + 10 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

facebook

Přístrojové lymfodrenáže na přístroji Ballancer